85- رمزنگاری هوشمند از تصاویر رنگی

یکی از محققان مرکز تحقیقات ناجای استان خراسان شمالی برای حفظ امنیت بیشتر داده های محرمانه نیروهای امنیتی و دفاعی، موفق به رمزنگاری هوشمند تصاویر رنگی و خاکستری شد.

دانیال تقدس، مجری اجرای این طرح در گفت و گو با خبرنگار گروه دانش خبرگزاری دانا (دانا خبر) درباره این شیوه نوین گفت: در این روش تمام اطلاعات و داده های بصری به دو تصویر ظاهرا تصادفی رمز گذاری می شوند و هنگامی که این دو تصویر به روی یکدیگر قرار می گیرند، رمز مورد نظر به صورت محرمانه و هوشمند نمایان می شود.

این کارشناس ارشد مهندسی کامپیوتر افزود: یکی از مزیت های این روش نیاز نداشتن به هیچ گونه کلید و کامپیوتر برای رمز گشایی داده هاست. ما در این شیوه می توانیم با همان پرینت تصاویر رنگی در کاغذ شفاف رمزها را باز خوانی کنیم.

وی اظهار داشت: این شیوه بیشتر در زمانی که نیاز داریم اطلاعات ما آفلاین، محرمانه و بدون ارتباطات الکترونیکی باشد، کاربرد دارد.

این متخصص رمز نگاری و پردازش تصویر درباره سایر مزیت های این شیوه گفت: همچنین به دلیل الکترونیکی نبودن ارتباطات، امکان سرقت اطلاعات و داده ها وجود ندارد. در ضمن این شیوه قابلیت مدل سازی انواع تصاویر دیگر را نیز دارد.

تقدس با اشاره به تفاوت این شیوه نسبت به سایر نمونه های مشابه داخلی و خارجی تصریح کرد: در گذشته طرح رمزنگاری بصری برای تصاویر سیاه و سفید وجود داشت. مزیت های مهم این شیوه باعث شد که من در ادامه روش قبلی برای اولین بار شیوه متفاوت استفاده از تصاویر رنگی و خاکستری را برگزینم. فکر می کنم کاربرد نظامی و دفاعی این شیوه، توجیه اقتصادی برای اجرایی و عملیاتی کردن این طرح باشد.

 وی بیان کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات اجرای این طرح، وجود رنگ های متفاوتی است که در پیکسل های پرینت رنگی نمایان می شود به همین دلیل ما مجبور شده ایم که کیفیت تصویر را کمی پایین تر بیاوریم تا این تصاویر در قالب همان روش سیاه و سفید با رنگ های نارنجی و تیره مشاهده شود.

گفتنی است این طرح هنوز به ثبت اختراع نرسیده است اما تاییده خود را از مرکز تحقیقات ناجا استان خراسان شمالی و وزارت دفاع اخذ کرده است.

خبرگزاری دانا

کد خبر: ۱۱۶۲۲۰۲
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۲ -
/ 0 نظر / 30 بازدید